Služby

Chraňte se před ničivými blesky

Příroda je živel, a proto musíme počítat s tím, že při bouřce rádi blesky, které můžou napáchat spousty škod. Dávejte se tedy pozor na dobrý hromosvod.

Chraňte se před ničivými blesky

Není to sranda

Blesk má obrovskou sílu, které může napáchat velké škody, a to zejména na elektrických zařízení. Bouřka nás může zasáhnout, když zrovna budeme venku, a proto musíme vědět, jak se zachovat, abychom minimalizovali riziko nebezpečí. Rozhodně se vyhněte stromům a kovovým konstrukčním bez dobrého uzemnění, protože po nich by se blesk mohl svézt a zasáhnout nás. Naopak je bezpečné schovat se do auta a bezpečných budov, přičemž nevycházejte, dokud bouře neskončí.

létající blesky

Velké riziko je samozřejmě ve vodě, takže z ní co nejdříve vylezte a běžte se schovat do bezpečí. Je známo celkem dost případů, kdy blesk uhodil do člověka. Bohužel někdy to skončilo tragicky a to úmrtím. Třeba v lese můžeme potkat strom, který zasáhl blesk, kde nádherně uvidíme, jakou má blesk sílu. Takže je lepší trochu zmoknout než se schovávat u kmene stromu. Pamatujte také na to, že dosah elektrického výboje není nijak malý.

Zabezpečení nemovitosti

Kromě svého zdraví musíme dbát také na bezpečí svého majetku, takže musíme chránit nemovitost. Rizikem jsou v ní elektrické rozvody, protože takový výboj by je mohl zásadně poškodit, a to i se zapojenými zařízeními. Takže musíme vycházet z toho, co o tomto živlu víme. Nám konkrétně stačí, že jej přitahují kovové předměty a uhazuje do vysoko umístěných míst. Přesně proto se staví hromosvody, kdy máme kovovou tyč umístěnou na střeše, aby to byl nejvyšší bod.

hromosvod na budově

To by nám nebylo moc platné, protože my se výboje z toho místa musíme zbavit. Proto vedou z tyče dráty, které mají jako ostatní prvky určitě normy, aby splňovali bezpečnost. Jsou navedeny až hluboko do země, kde se blesk územní. Abychom měli jistotu, že vše funguje, jak má, tak si nechte udělat revizi. Revize hromosvodů cena je různá, podle počtu svodů a nemovitosti. Pamatujte však, že Vám může zachránit život i majetek, takže cena je zanedbatelná.