Životní styl

Co takhle turistika?

Pokud zrovna nevyznáváte styl, při kterém si přírodu užíváte ve dne v noci, uvítáte, když na svých vícedenních toulkách, budete moci přespat někde pod střechou. Většina našich pohoří, takový styl umožňuje. Takže vám stačí se jen dobře obléci, do batohu nabalit nějaké ty tekutiny a něco k zakousnutí po dobu přechodu. O jídlo a nocleh budete mít postaráno na mnohých chatách, které leží přímo na hřebeni, případně někde poblíž.

Beskydská hospoda

I Beskydy nabízejí tuto pohodlnou formu pěší turistiky. Na hřebeny jsou chaty ve vzdálenosti pohodlné denní túry. Nabízí poměrně slušné a pohodlné ubytování a na každé je zajímavá restaurace. V jídelních lístcích většinou naleznete speciality valašské kuchyně. Skoro nikde nechybí kyselice, halušky, nebo borůvkové knedlíky.

Vyrazit na přechod hřebene můžete ze sedel. Beskydy, ty Moravskoslezské, začínají v Jablunkovském průsmyku. Je zde obec Mosty u Jablůnkova, kde vás doveze například vlak.

Druhý konec tohoto hřebene naleznete v sedle Bumbálka. Ta leží docela vysoko a hřeben se kousek od něj rozdvojuje na Vsetínské Beskydy a Javorníky.

Hřeben se dá i přeběhnout

Pokud chcete přejít hřeben byť jen Moravskoslezských Beskyd, připravte se na téměř padesátikilometrovou túru. Přechod samotný, je velice krásný, plný zajímavé přírody, výhledů, pastvin i hlubokých lesů. Projdete několika rezervacemi i poutními místy. Stoupání jsou někdy docela prudká, ale nepřekonávají přitom významné převýšení. Pořád se pohybujete v hladině zhruba tisíc metrů nad mořem.

Cestou se vám budou nabízet chaty Skalka, Kamenná chata, Ostravská chata na Bílém Kříži, chata Doroťanka, chata na Konečné, nebo chata Kmínek. V posledním úseku, těsně před Bumbálkou leží Masarykova chata. Ubytovat se samozřejmě můžete i na samotné Bumbálce.

Jak je vidět z výčtu chat, na túru nepotřebujete skoro nic, krom náhradního oblečení a něčeho malého na zub. Vše ostatní si pořídíte cestou.