Online

Jak se chránit proti stažení viru do počítače

V dnešní době tráví naprostá většina dětí i dospělých stále více času na internetu. A není se čemu divit, vzhledem k jeho stále se zvyšujícím možnostem. Avšak ačkoliv se při tom nevystavujeme přímému fyzickému nebezpečí, jsou zde rizika, se kterými musíme počítat. Jedním z nich je i možnost, že do počítače stáhneme s požadovanými soubory i nějaký virus. Ten vám následně může zničit počítač, případně poslat kopie veškerých vašich souborů, které zde máte uloženy, třetí straně. Ta je pak může snadno zneužít. Je tedy pochopitelné, že tomuto chceme předejít. Naštěstí jsou zde možnosti, jak můžeme svůj počítač ochránit. A je rozhodně dobré implementovat jejich kombinaci. Jen tak si zajistíme, že se skutečně nebudeme muset bát. Tím prvním, co bychom měli udělat, je koupě a instalace kvalitního antivirového programu. Jistě, některé společnosti nabízí verze zdarma, ale věřte, že ty rozhodně nejsou tak kvalitní, jako ty plné. Onen program by navíc měl být pravidelně aktualizován.

 

chráněný počítač

 

To ovšem není vše. Vždy totiž může být vyvinut nový virus, který ochranu překoná. Proto bychom mimo jiné měli zachovávat opatrnost. Především bychom měli stahovat jakékoliv soubory pouze z ověřených zdrojů. A pokud možno, vždy koupit oficiální verzi daného filmu či programu než riskovat zničení počítače. Bohužel, lidé přišli i na to, jak zneužít naše obavy ze zavirování. Proto se může stát, že se při otevření určité webové stránky objeví upozornění, že je váš počítač zavirovaný. Stejná oznámení můžete dostávat, pokud u nich kliknete na přijímání oznámení.

 

různé typy webových stránek

 

Toto jsou však pouze okna generovaná počítačem. Jejich cílem je přinutit vás, abyste zavolali na uvedené telefonní číslo, kde vám operátoři „opraví“ váš počítač, samozřejmě za těžké peníze. Při tom si také mohou zkopírovat některé vaše soubory pro pozdější použití. Je tedy třeba si vždy dávat pozor a nevěřit hned všemu, co čtete nebo uvidíte, a nestahovat podezřelé soubory. Pak bude váš počítač skutečně chráněn.