Jak se vám pracuje v klimatizované místnosti
Za socialismu nebývalo zvykem, že byly klimatizace běžnou součástí vybavení kanceláří, tehdy lidé museli trávit celou pracovní dobu na jednom místě, v uzavřeném prostoru, při teplotách nad 30 stupňů Celsia, a jediným pomocníkem tehdy bývaly ventilátory. Ventilátor však nedokáže komplexně zchladit organismus, a tak takovéto pracovní prostředí bývalo velmi nepříjemné, což bylo mnohdy ještě zesíleno některými bezohlednými lidmi, kteří na pracovišti kouřili.
Dnes už jsou tyto situace jen mlhavou vzpomínkou na dobu dávno minulou, ovšem někteří lidé něco podobného prožívají doma, pokud pracují z domova.
Výdělečná činnost z domova má své nesporné výhody, kam patří lepší organizace volného času a velmi flexibilní pracovní doba, ovšem pokud nemáte doma klimatizaci, může to významně ovlivnit pracovní výkon. Jinými slovy, do práce se vám zrovna nechce, a pokud máte možnost jít alespoň ven do bazénu či na koupaliště, může vás to svádět spíše k odpočinku, a to pak přináší problémy, kdy práci doháníte např. v noci.
Klimatizace brání i vzniku úpalu
Víte, jaký je rozdíl mezi úžehem a úpalem? Úžeh vzniká pouze na přímém slunci v důsledku slunečních paprsků a zasahuje převážně mozkovou tkáň, mozkové blány a nervovou soustavu, zatímco úpal je obecné přehřátí organismu v důsledku vysokých teplot. Jestliže se nacházíte v prostředí, kde není v provozu klimatizace v Olomouci, může snadno dojít zejména k úpalu, který v extrémních případech může končit i tragicky.
Úpalem mohou být postiženi i lidé, kteří pracují z domova, a zapomínají na pracovní přestávky, na pitný režim a samozřejmě na vhodné ochlazovací prostředky. V důsledku úpalu pak mohou následovat typické projevy zrychleného tepu i dechu, pocity závratí a zmatenosti a také žaludeční nevolnost spojená se zvracením. Dlouhodobý pobyt v prostředí s vysokými teplotami může značně vyčerpat i tělesné zásoby hořčíku a může to zvýšit i nebezpečí infarktu myokardu či mozkové mrtvice.