Služby

Jak se vám pracuje v klimatizované místnosti


Za socialismu nebývalo zvykem, že byly klimatizace běžnou součástí vybavení kanceláří, tehdy lidé museli trávit celou pracovní dobu na jednom místě, v uzavřeném prostoru, při teplotách nad 30 stupňů Celsia, a jediným pomocníkem tehdy bývaly ventilátory. Ventilátor však nedokáže komplexně zchladit organismus, a tak takovéto pracovní prostředí bývalo velmi nepříjemné, což bylo mnohdy ještě zesíleno některými bezohlednými lidmi, kteří na pracovišti kouřili.

klimatizace v bytě

Dnes už jsou tyto situace jen mlhavou vzpomínkou na dobu dávno minulou, ovšem někteří lidé něco podobného prožívají doma, pokud pracují z domova.

Výdělečná činnost z domova má své nesporné výhody, kam patří lepší organizace volného času a velmi flexibilní pracovní doba, ovšem pokud nemáte doma klimatizaci, může to významně ovlivnit pracovní výkon. Jinými slovy, do práce se vám zrovna nechce, a pokud máte možnost jít alespoň ven do bazénu či na koupaliště, může vás to svádět spíše k odpočinku, a to pak přináší problémy, kdy práci doháníte např. v noci.

klimatizace v bytovém domě

Klimatizace brání i vzniku úpalu

Víte, jaký je rozdíl mezi úžehem a úpalem? Úžeh vzniká pouze na přímém slunci v důsledku slunečních paprsků a zasahuje převážně mozkovou tkáň, mozkové blány a nervovou soustavu, zatímco úpal je obecné přehřátí organismu v důsledku vysokých teplot. Jestliže se nacházíte v prostředí, kde není v provozu klimatizace v Olomouci, může snadno dojít zejména k úpalu, který v extrémních případech může končit i tragicky.

Úpalem mohou být postiženi i lidé, kteří pracují z domova, a zapomínají na pracovní přestávky, na pitný režim a samozřejmě na vhodné ochlazovací prostředky. V důsledku úpalu pak mohou následovat typické projevy zrychleného tepu i dechu, pocity závratí a zmatenosti a také žaludeční nevolnost spojená se zvracením. Dlouhodobý pobyt v prostředí s vysokými teplotami může značně vyčerpat i tělesné zásoby hořčíku a může to zvýšit i nebezpečí infarktu myokardu či mozkové mrtvice.