Služby

Pozor na pojmy

Každému z nás, kdo si myslí, že mu jeho zaměstnavatel dá určité peníze za jeho práci a on je také dostane, lze s politováním oznámit, že tomu tak určitě nebude. Je to smutné, ale je to prostě tak. To, že zaměstnavatel člověku slíbí určitou hrubou mzdu, ještě ani zdaleka neznamená, že se tyto peníze jednoduše převedou z účtu firmy na účet zaměstnance a tím to bude vyřízené.

kolumbijská pesos

Takové peníze totiž ještě cestou čekají určité srážky, v jejichž důsledku dorazí k pracujícímu významně nižší částka, než jaká byla v podobě hrubé mzdy dohodnuta. On si tu totiž určitě ještě vezme stát stanovená procenta v podobě daně z příjmu, a ani to ještě není vše, protože se rovněž odečte i sociální, i zdravotní pojištění. A to nejsou právě nízké cifry. A může-li tu snad být něco aspoň chabou útěchou, je to skutečnost, že se tu dají v konkrétních případech snížit odvody na před okamžikem zmíněné dani, a to třeba ve formě slevy na poplatníka, na vyživovaného manžela, na vyživovaného manžela ZTP/P, pro invalidní důchod některého ze tří stupňů, pro držitele průkazu ZTP/P či studenta, že si tu lze polepšit, má-li člověk potomstvo.

cizí mince

Ale ať tak či onak, nelze doufat v to, že by člověk dostal za svoji práci tolik, kolik mu je poskytnuto v podobě hrubé mzdy. Toho se prostě dosáhnout nedá. Vždy se převádí hrubá mzda na čistou, tomu není vyhnutí. A jediná věc, kterou lze v tomto ohledu udělat, je ta, že si to člověk přepočítá v dostatečném předstihu. Aby věděl, zda se mu za to, co nakonec dostane, vůbec vyplatí do nějaké práce chodit. A pokud se mu to nevyplatí, aby nemarnil čas a poohlédnul se po nějakém jiném zaměstnání, kde mu nabídnou více, tolik, aby se mu práce vyplácela.

A je jedině dobře, že se takový výpočet dá zvládnout i laicky a docela jednoduše. Protože existuje kalkulačka, kterou pochopí i ten, kdo se ve mzdové problematice nevyzná. A s tou to bude mít spočítáno raz dva.