Služby

Vyměňte dřevěné palety za plastové


O existenci dřevěných palet ví snad každý. Můžeme je spatřit v hobby marketech, ve stavebninách a někdy i v hypermarketech, kdy jsou na nich položené domácí spotřebiče. Počítá se s nimi jako s výkonným pomocníkem při skladování a přepravě zboží a na paletě vám přepravní společnost domů dopraví chladničku, pračku nebo třeba velké akvárium. Nosnost dřevěných palet je obdivuhodná, na to, že jde jen o pár nehoblovaných prken, vyztužených dřevěnými trámky nebo dokonce lisovanou dřevotřískou, si zasluhují naši úctu. Kdyby neexistovaly, bylo by velmi složité a obtížné přepravovat zboží napříč celým světem.

dřevěné palety

Jaká je vlastně nosnost dřevěných palet? Uvádí se, že maximální zátěž jsou dva tisíce kilogramů ve spojité formě po celé ploše palety. Pro vaši představu je to přibližně padesát chladniček s mrazákem nebo třicet automatických praček položených na sebe na jediné paletě. Jestliže však potřebujete přepravovat těžší náklad, máte prostě smůlu. Kupříkladu takové ovocné či zeleninové šťávy, ty se přepravují v IBC kontejnerech, vyskládaných na sebe do pěti vrstev, přičemž každý z kontejnerů zaujímá objem tisíc litrů. Celková hmotnost tohoto nákladu pak činí necelých pět tun, a to dřevěná paleta neunese. Co tedy s tím?

stoh palet

Tímto fenoménem se zabývali výrobci tvrzeného plastu a navrhli řešení vskutku odvážné – plastové palety Schoeller Allibert o nosnosti pět tun, tedy dva a půl násobek toho, co zvládne paleta ze dřeva. Jestliže obdivujete dřevěné palety, jejich úžasné vlastnosti a výdrž, před těmi plastovými pak musíte smeknout, protože unést tak těžký náklad, a to po dlouhou dobu své životnosti, která je delší, než u palet ze dřeva, je fenomenální výkon. Palety z plastu navíc lépe udržíte v čistotě běžnými čisticími a dezinfekčními prostředky a budou tak lepší vizitkou celého logistického procesu i vaší firmy.